Przebieg terapii

1

Kwalifikacja do leczenia CyberKnife

Pacjent z guzem zdiagnozowanym przez lekarza ogólnego i/lub onkologa, konsultowany jest przez lekarza specjalistę w zakresie leczenia przy użyciu Cyberknife, który dokonuje kwalifikacji do zabiegu.
2

Obrazowanie pacjenta

Przed rozpoczęciem leczenia z zastosowaniem CyberKnife pacjent przechodzi procedurę obrazowania guza w celu dokładnego rozpoznania jego rozmiarów, kształtu oraz lokalizacji. Podstawowym badaniem diagnostycznym jest tomografia komputerowa o wysokiej rozdzielczości (CT). W przypadku pewnych rodzajów guzów celowe jest również wykonanie rezonansu magnetycznego (MRI) oraz tomografii pozytonowej emisyjnej (PET).
3

Planowanie

Dane uzyskane w badaniach diagnostycznych wprowadzane są do stanowiska planowania CyberKnife. Wykwalifikowany fizyk medyczny dokonuje rozpoznania guza mającego być napromienianym – jego dokładnego rozmiaru, kształtu i umiejscowienia, oraz otaczającej go struktury. Przy pomocy oprogramowania CyberKnife powstaje plan leczenia, precyzyjnie określający pożądaną dawkę promieniowania dostarczoną do guza tak, by uniknąć uszkodzenia otaczającej zdrowej tkanki. Program automatycznie określa również liczbę wiązek promieniowania, ich czas emisji oraz kąty padania.
4

Zabieg

Podczas zabiegu z pacjent leży wygodnie na stole zabiegowym, który automatycznie pozycjonuje pacjenta zgodnie z planem naświetlania. Zabieg trwa zazwyczaj od 30 do 90 minut. W tym czasie pacjent poddany zostaje działaniu 100-200 wiązek promieni trwających 10-15 sekund każda, dostarczanych z różnych kierunków. Każdą emisję poprzedza symultaniczne wykonanie pary zdjęć rtg i porównanie ich z oryginałem CT, co pozwala na ciągłe śledzenie, namierzanie i nadążanie za guzem przy najmniejszym poruszeniu się pacjenta podczas całego zabiegu. Nie ma potrzeby znieczulania, leczenie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Pacjent zazwyczaj może oddalić się od razu po zakończeniu zabiegu.
5

Postępowanie po zabiegu

W czasie tygodni i miesięcy po zabiegu pacjent poddany zostaje badaniom diagnostycznym CT i/lub MRI celem upewnienia się o zniszczeniu i ostatecznym zlikwidowaniu nowotworu.