Historia Cyberknife

Wynalazca CyberKnife prof. John R. Adler, M.D. neurochirurg i radiolog
Historia CyberKnife ma swój początek w roku 1987, kiedy to profesor John R. Adler ze Stanford University Medical Center w USA postawił sobie niezwykły cel: opracowanie sposobu precyzyjnego namierzania wiązką promieniowania guza będącego w niewielkim ruchu, będącym efektem np. oddychania pacjenta. Wspomagany intelektualnie przez twórcę radiochirurgii Larsa Leksella z Karolinska Institute w Sztokholmie, opracował nowatorską metodę nieinwazyjnej robotycznej radiochirurgii. W kolejnych latach następowało doskonalenie metody, rozszerzanie zakresu jej stosowania i wdrażanie jej na całym świecie. W Europie leczenie za pomocą CyberKnife zaistniało formalnie jako procedura medyczna w 2002 roku.
Accuray Incorporated, amerykański wytwórca urządzenia, określa ilość zabiegów z użyciem cybernetycznego noża wykonanych do dziś na co najmniej 100 000 pacjentów.
Ośrodki medyczne posiadające CyberKnife znajdują się wszędzie na świecie: w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Grecji, Holandii, Hiszpanii, w Niemczech, Turcji, we Włoszech i na Ukrainie, ponad 20 ośrodków CK znajduje się w Azji (Chiny, Japonia, Korea, Taiwan, Malezja). CyberKnife w Wieliszewie jest drugi w Polsce, po pierwszym uruchomionym na początku 2011 roku w Centrum Onkologii w Gliwicach.